ALLATIALLATOK

MINDEN AMI ALLAT!!!

 

                                                    KUTYA

 

A KUTYA, MASNEVEN EB, AZ EMBER LEGJOBB BARATJA. HUSEGES, MEGBIZHATO AKAR ELETET IS MENT.A FARKAS AZ OSE.

 

UJ CSALADTAG

 

 

MIELOTT BESZEREZNENK EGY KUTYAT, GONDOLJUK AT AZ ALABBIAKAT:

   -A KUTYA NEM EGY ROBOT, ES SZERETETRE VAN SZUKSEGE MEG FELNOTT KORABAN IS.

   - MINDEN KUTYANAK KELL MOZGAS!NEKIK AZ UTCA A TV, UJSAG AHOL A TALALKOZHATNAK TARSAIKKAL ES MEGTUDHATJAK A FRISS HIREKET.TEHAT NINCS KIVETEL, MINDEN KUTYANAK SETALNI KELL!

   -GONDOLNUNK KELL ARRA, HOGY HA ELUTAZUNK , KI GONDOZZA MAJD.

    - HIM, VAGY NOSTENY?A NOSTENYTKONNYEBB MEGNEVELNI,HAMARABB LESZNEK SZOBATISZTAK, TOBB SZERETETET IGENYELNEK.  A HIMEK AGRESSZIVEBBEK,DOMINANSABBAK.

    -KOLYOK VAGY FELNOTT?A KOLYKOK KONNYEBBEN TANITHATOAK, KONNYEN ILLESZKEDNEK AZ UJ CSALADHOZ.A FELNOTT EBEK , TOBBSEGE MAR SZOBATISZTA ES TANITOTTAK.

     -FAJTISZTA VAGY KEVEREK? A FAJTISZTA KUTYAKNAK AZ AZ ELONYUK, HOGY TUDJUK MEKKORARA NO, MILYEN LESZ, MILYEN VERTIPUSU.HATRANYA:TOBB AZ OROKLOTT BETEGSEG

   

 

MI KELL NEKI?

 

  

TALAK:A LEGJOBBAK A NEHEZ GUMITALPAS TANYEROK MERT AZOK NEM CSUSZKALNAK EVES KOZBEN.

 

NYAKORV:KULOMBOZO NYAKORVEK VANNAK KULOMBOZO FAJTAKNAK.

 

PORAZ ES HAM: A PORAZNAK EROSNEK KELL LENNIE, HOGY A TELJES EREJEBOL HUZO KUTYAT ELBIRJA.VANNAK KUTYAK AMELYEKNEK INKABB A HAM AJANLOTT PL.BULLDOG, MOPSZ.

 

AZONOSITAS:TEHETUNK KUTYANK NYAKORVERE GRAVIROZOTT FEMLAPOT VAGY AZONOSITOPATRONT IGY KONNYEBBEN MEGTALALJUK HA ELVESZ.

 

ALVOHELY: AKUTYA SZERETI HA VAN EGY KIS KUCKOJA. A KINTI KUTYAKNAK KENYELMES, JOL SZIGETELT, HAZ KELL AHOVA BARMIKOR BEBUJHATNAK. A BENTI KUTYAKNAK   KUTYAKOSAR  KELL. A LEGJOBB A MUANYAG MERT EZT NEM TUDJA OLYAN HAMAR TONKRE TENNI.A MATRAC ALA KONNYEN MOSHATO SZIVACSOT TEHETUNK.

-Kefék és tisztítási eszközök: A sampon  ápolja a bőrt és a szőrzete, ma már nagyon sok fajta sampon  közül választhatunk. Különböző szőrzetekre különféle kefék vannak. Rövid kétrétegű szőrzet: simító- vagy drótkefe. Rövid drótszerű szőrzet: simító kefe, közepesen sűrű fogú fésű és  trimmelőfésű. Hosszú kétrétegű szőrzet: simító vagy drótkefe utána pedig ritka fogú fésű. Hosszú durva szőrzet:  drótkefe. Hosszú selymes szőrzet: bontófésű és simítókefe. Göndör szőrzet: simítókefe. Amire az ápolásba még szükségünk lehet: karomvágó olló, kutyafogkrém és kutyafogkefe.

 

 

HA UTAZUNK

Ha elutazunk gondolnunk kell kedvenceinkre, több féle megoldás van: 1.magunkkal visszük, 2.kutyapanzióba adjuk (ez egy elég kötséges dolog), 3.otthon hagyjuk és mekérjük ismerősünket gondoskodjon róla távollétünkben, 4. ismerősünkre bízzuk. A következőkben arról szeretnék egy kis információt adni, hogy ha magunkall szeretnénk vinni kiskedvencünket milyen feltételei vannak ennek.

 

Autóban:  Ha kocsival utazunk akkor  a következőkre kell odafigyelni:

- álljunk meg kb. 2 óránként hogy kutyánk mozoghasson egy kicsit, elvégezhesse a dolgát, és ihasson
- lehetőleg ne etesük a kutyát közvetlen az utazás előtt mert felfordulhat a gyomra
- vigyünk mindig friss vizet számára is
- SOHA ne hagyjuk a kutyát még akár öt percre se nyáron a kocsiban, mert nagyon hamar hőgutát kap és ebbe akár beleis halhat
- A kutyát az erre alkalmas szálítódobozba, ketrecbe a hátsó részben rögzítve, vagy a biztonsági övhöz kapcsolható hámmal szálítsuk

 

Betegségek, élősködők


Fertőző betegségek:

Parvovírusos bélgyulladás
Legjobban  a fiatal kutyákat támadja meg. A vírus nagyon ellenálló akár több egy évig fertőzőképes maradhat, ürülékkel és egyéb testváladékokkkal történő érintkezés során terjed. A kölykökre nagyon vigyázzunk mert még mi is behozhatjuk az utcáról. Tünetei: magas láz, majd súlyos hányás, és bűzös, véres hasmenés. Ha kutyánk parvovírusos bélgyulladásban szenved azonnal hívjunk állatorvos, sajnos néha a kölykökön még az állatorvos sem tud segíteni. Védőoltásokkal megelőzhető a betegség.
 
Szopornyica
A kutyákat bármikor , bármilyen életkorban megtámadhatja. Bármilyen testváladékkal, de közvetlen találkozással is terjed. A tünetek lehetnek:  az orr és a szem váladékozása, köhögés, hányás, láz, étvágytalanság, levertség, hasmenés, idővel a talppárnák megkeményedése és rángógörcsök .
A védőoltás teljes biztonságot nyújt.

Fertőző májgyulladás
A többnyire heveny lefolyású vírusos betegségre a 3 hónapos-1 éves kutyák különösen fogékonyak.
A betegség közvetlenül terjed az állatok találkozásakor.Tünetek:
40-41 fok hőmérséklet mellett  levertség, étvágytalanság, szomjasság és ismételten hányás. A szájnyálkahártyáján vérzések jelennek meg, és később sárgaság is kialakul. Védőoltással megelőzhető.

Leptospirózis
Állatról emberre is terjed. A fertőződés szájon át, közvetlenül vizletből vagy ívóvíz közvetítésével terjed.
Leptospirózis esetén a vese és a máj károsodik, fiatal korban ezen szervek heveny, végzetes gyulladása alakulhat ki. Tünetek: bizonyos terület fájdalmassága, gyakori vizelés, sűrű üledékes vizelet, hányás, hasmenés, magas láz, étvágytalanság és sárgaság.  Rendszeresen ismételt védőoltásokkal megelőzhető.


Kennelköhögés
Csoportosan tartott ebek felső légúti megbetegedése, amely a nedves, nyirkos, késő őszi, illetve téli, koratavaszi időszakban, párás, ködös időben terjed közöttük, emberre nem veszélyes. A láz és az ijesztően heves köhögés állatorvosi gyógykezelésre általában jól gyógyul,de elhanyagolt esetekben azonban súlyos következmények léphetnek fel. Védőoltással megelőzhető.

Veszettség
A veszettség világszerte, minden kontinensen előfordul.A veszett állat marásával terjed mindig halálos kimenetelű. Tünetek: viselkedési változások, tudatzavar, állkapocsbénulás, nyálzás, nyelési képtelenség,réveteg tekintet, kancsalság,víziszony.Az évenkénti védőoltás kötelező.

 

Coronavírusos bélgyulladás:
Főleg fiatal kutyáknál okoz hasmenést, de néha felnőtt kutyák is megbetegedhetnek.Tünetek: étvágytalanság, vízszerű hasmenés, gyakori hányás,  a kiskutyáknál a hasmenés rövid idő alatt kiszáradáshoz vezethet.

 

Élősködők:

Bolha: A kutyákban a leggyakrabban előforduló paraziták.Csípéseik miatt a kutya harapdálja és vakarja magát főleg a hátán és a farok tövében.Sok kutya allergiás a bolhanyálra és az egész teste viszket tőle. Keressük a kutyánk szőrében a bolhapiszkot melyet  ha nedves zsebkendőre teszünk, piros lesz. Sok bolhaírtó szer van de a talán leghatásosabb a ún. "spot on" készítmény, amelyeket az állat tarkóján a bőrre kell csepegtetni .

Kullancs: A kutya főleg a magas aljnövényzetben és az erdőben szedheti össze, ezért kirándulás után nem árt átnézni kutyánkat. A kulancs maga nem kellemetlen a kutyánknak de veszélyes betegségeket hordozhat mint például a Lyme kór(tünetei: étvágytalanság, láz, sánta-ság, duzzadt, esetleg fájdalmas ízületek(védőoltás már van)) és a babesiosis(tünetei: magas láz, étvégytalanság, elesettség, fáradékonyság) ezek kimenetele akár halálos is lehet.

Tetű: A kutyatetűt könnyű észrevenni és megszabadulni tőle. Ha kutyánk tetves akkor kérdezzük meg állatorvosunkat hogy milyen jó rovarölő samponok vannak.A kutyatetű az emberre nem terjed át.

VEMHESSEG,KOLYKOK

 

 

A vemhesség:

  vemhesség általában 2 hónapig tart. A vemhesség első jele a fogamzás után körülbelül 4 héttel a csecsbimbók enyhe megduzzadása, erősebb rózsaszínű árnyalatúvá válása. A vemhesség 5.-6. hetében már kilehet tapintani  kiskutyákat és ekkor már meglehet mondani, hogy hány magzat van a méhben. Ezek után a has növekedésnek indul. A magzatok számára az első három hét a legkritikusab, ebben az időszakban a gyógyszerek és fertőzések káros hatású lehet fejlődésükre. Az anyaállatot célszerű még vemhesség előtt beoltani mert a betegségek ellen termelt antitestek öröklődnek a megszülető kölykökre.  A méhben lévő kölykök (hasonlóan az emberhez) érzelmi fejlődése már megkezdődik a méhben az anyaállat érzelmeihez képest. 

EA

llés:

A vajudás előtt 24 órával a kutya már szinte semmit nem eszik és egyre több időt tölt a kiválasztott helyen. Az ellés előtt sokuk nyugtalanná, harapóssá és ingerlékenyebbé válhat. Megkezdődnek a kisseb méhösszehúzódások és az első lölyök a szülőcsatornába jut, a magzatburok megreped és a magzatvíz kifolyik. Ezt követően kb. 2 óra múlva az első kölyök megszületik. A kiskutyák általában fejjel előre jönnek a világra, de van amelyik farral felé csusszan ki.  A szuka általában fekve szül de vannak szukák melyek állva ellenek. A kiskutyák mind egy-egy burokbab jönnek a világra amelyet az anyaállat lenyalogat róluk, nyelvének maszírozásával veszi rá a kölyköket az első levegő vételre. Az első kölyök megszületése után 30 percen belül újra megindul az ellés.

 

Kölykök:

Az ellés utáni 24 órában a szuka egy pillanatra se hagyja magára a kölyköket. Születésük után két héttel még teljesen az annyuktól függenek. 3 hetesen már kezdenek szaglászni, járni, fülelni, nézelődni. 4-5 héten kmár nem annyira függenek  anyjuktól kezdenek morogni, ugatni, csóválni a farkukat. 7. hét a kölykök már futnak, ugranak.  A kölyköket lehetőleg ne vegyük el túl korán az anyjuktól mert a kölykök az anyjuktól tanulnak és sokmindent az egymással való játék közben tanulnak meg.   A kölykök tápláléka:  A kölykök az első 3 hétben kizárólag anyatejjel táplálkoznak. A 3 hét végétől már kaphatnak szilárd táplálékot.  Az anya egy ideig még hagyja szopni a kölyköket, de ennek már nem tápláló szerepe van hanem megnyugtató, biztonságérzetet adó.

Az emberi társadalomba való beilleszkedésük  a negyedik hét közepétől, a hetedik hét végéig tart. Ebben az időszakban kapott tapasztalatok befolyásolják a kölyök későbbi természetét. Hat-nyolc hetes korban nem érheti lelki károsodás a kölyköket, mert ez tartósan megmarad, és a későbiekben helytelen viselkedésben nyilvánulhat meg, melyet már nagyon nehéz helyrehozni.

 

A kutya nevelése

Mindenekelőtt a kiskutyában tudatosítani kell hogy mi vagyunk a falkavezérek és nem ő, ugyanakkor bízzon is bennük. Ha valami rosszat tett azonnal büntessük meg, de figyeljünk arra hogy a csak a "bűn" mértékéhez képest  büntessük meg azaz ne túl enyhén, de ne is túl szigorúan, illetve azonnal és konkrétan. Viszont azonnal dícsérjük meg ha a feladatot elvégezte vagy abbahagyta a helytelen viselkedést.
Nagyon fontos még a rendeszresség is, például a kölyök azonos időben kapjon enni, és az étkezések közt ne legyen nasi. Ha nem kapnak nasit akkor az étkezések közt nem ugatnak és vonítanak, mert hamar belátják, hogy az ugatástól a tálkájuk nem tellik meg. Soha ne tanítsuk olyan dologra melyről később leakarjuk szoktatni. A nevelés során soha ne alkalmazzunk erőszakot mert ezzel csak elrontjuk a kutyát és félénké tesszük.A nevelés során a parancsokat mindig zárja le egy feloldó parancs is mellyel jelezük hogy most már azt csinál amit akar. Fonotos hogy míg a feloldó parancs el nem hangzik addig a kutya a parancsot telesítse és ne szaladjon el, ilyenkor hívjuk vissza és a parancsot ismételjük meg egész a feloldó parancsig (az  nem baj ha a kutya a feloldó parancs elhangzása után is folytatja a gyakorlatot).

 

A felugrálás:

Szoktassuk le a kutyánkat arról hogyha megérkezünk kitörő örömmel ugráljon fel ránk. A kutyáknál az ugrálás teljesen természetes, ösztönös dolog. A kutyák (mint a farkasok) úgy üdvözlik a felettük állókat, hogy megnyalják a másik száját, ezzel jelzik hogy elismerik társuk feljebb valóságát. Minket is így akarnak üdvözölni. Erről a magatartásról két féle képpen tudjuk leszoktatni:

1. Amikor felugrik forduljunk el tőle, majd simogassuk meg mikor abbahagyja az ugrálást.

2. Amikor megérkezünk gyorsan hajoljunk le és simogassuk meg a kutyát mielőtt felugrana.

Később meglehet tanítani neki a parancsszóra felugrást de ezt mindenképpen kövesse egy feloldóparancs mellyel letesélekeljük.

 

Ül!

Hívjuk magunkhoz a kutyát és nyújtsunk zárt markunkban jutalomfalatot neki majd  lassan vigyük a feje fölé, eközben figyeljünk arra hogy végig az orrával érinthesse. Mikor leült mondjuk az ÜL parancsot majd dícsérjük meg és adjuk oda a jutalomfalatot.

 
Fekszik!

Kiinduló helyzet: álló. Hagyjuk, hogy a kutya nyalogassa a kezünkben lévő jutalmat majd a kezünket húzzuk lassan a föld felé  (közben ne húzzuk el tőle) majd nagyon lassan kezdjük el  távolítani mindaddig míg a kutya le nem fekszik, adjuk ki a Fekszik parancsot majd adjuk oda neki a jutalmat.

 

 

Marad!

Fektessük vagy ültessük le a kutyát. Távolodjunk el 1-2 lépést majd aggyuk ki a marad parancsot, várunk egy pillanatig majd menjünk vissza a kutyához és jutalmazzuk meg. Idővel egyre távolabra és hosszab időre távolodjunk el.


Ereszd!

Hagyjuk hogy a kutya egy játékszerrel játszon/rángasson. Tartsunk egy jutalom falatot az orra alá és adjuk neki a játékért cserébe. Abban a pillanatban amikor a kutya elengedi a játékot adjuk ki a Engedd/Ereszd parancsot és jutalmazzuk meg.


Hozzám!

Kérjünk meg valakit hogy tartsa egy helyben a kutyát majd a tenyerünkön kináljunk a kutyának jutalom falatot amit szaglászhat de nem ehet meg. Távolodjunk el majd adjuk ki a Hozzám! parancsot és e közben a segítőnk engedje el a kutyát. A kutya oda fog szaladni hozzánk mert emlékszik hogy nálunk van a jutalom falat. Ha odaér hozzánk adjuk neki oda a jutalmat és dicsérjük meg.                               Később a kutryának adjuk ki a marad parancsot és a fentiekhez hasonlóan hívjuk magunkhoz (itt már nem kell segítő).

 

Csend, ugat!

A csend parancsszó megtanítása könnyebb ha előtte megtanítjuk a kutyának az UGAT parancsszót.

Ugat: A kutyát kössük ki a pórázánál fogva a kerítéshez vagy póznához. Álljunk pár lépéssel hátrébb hogy a kutya ne tudjon odajönni hozzánk és kezdjünk el lóbálni egy játékot a kutya előtt. A kutya hamarosan idegességében ugatni kezd ekkor adja ki az Ugat parancsot és dicsérje meg a kutyát.

Csend!: Ha a kutya már érti az Ugat parancsszót akkor ugatáskor adja ki a Csend parancsszót és amint a kutya elhallgat dicsérje meg és ha egy játék miatt kezdett ugatni agyja oda neki. Ha már a Csend parancsra is engedelmeskedik akkor át lehet térni a szóbeli jutalmazásra. Tegyen úgy mintha elmenne otthonról, de távozása előtt adja ki a csend parancsszót. Maradjon a házon kívül de a ház közelébe és amikor a kutya el kezd ugatni akkor csapjon zajt (pl. csapja jó hangosan a kuka tetejét) és amikor a kutya meglepetésében elhallgat menjen be a kutyához és jutalmazza meg.

A csend parancsszó másik megtatítása:

Áljunk az ajtóba és csengessünk. Ha a kutya elkezd ugatni akkor hagyjuk hogy egy párat ugasson majd a tenyerünkbe tartsunk neki jutalom falatot és adjuk ki a Csend! parancsszót amikor a kutya abba hagyja az ugatást és elkezd szaglászni dícsérjük meg és adjuk oda neki a jutalmat. Ezt töbször is ismételjük meg, de úgy hogy a kutya minnél hosszab ideig maradjon csöndbe.

 

Apportírozás:

Tart! Ez a parancs az apportírozás egy fonto srésze ezért ezt külön kell először gyakorolni. Adjunk a kutyának egy játékot amit megfoghat (eközben a kutya legyen nyugalmi helyzetben, legjobb az ülő helyzet) . Adjuk ki a tart parancsot és ha a kutya a szájában tartja dícsérjük meg. Néhány másodperc múlva vegyük el a kutyától az Ereszd! parancsal és dícsérjük meg ha elengedte. A tartás idejét fokozatosan növeljük.

Hozd!
Ültessük le a kutyát majd az apportírozni kívánt tárgyat tegyük a kutyától pár lépésre (az apportírozás megtanítására a legjobban a zsínóron lógó labda a legalkalmasabb, és a legjobb a tanításkor a kutyát pórázon tartani). Vezessük  a kutyát a tárgy irányába adjuk ki a Hozd parancsot, amint a kutya a pofájába vette a tárgyat ha egyből elengedi akkor idézzük fel a Tart! parancsot. Hátráljunk egy két lépést úgy hogy a kutyának a szájában lévő tárgyal felénk keljen jönnie. Ekkor megismételhetjük a Hozd! parancsot.  Vegyük el a kutyától az Ereszd parancsal , majd jutalmazzuk meg.

Később a kutyát ültessük le magunk mellé és mikor már ránk figyel dobjuk el a tárgyat majd adjuk ki a Hozd! parancsot. Amikor felveszi a tárgyat ismételjük meg a parancsot.  Ha a kutya szájában a tárgyal vissza jön hozzánk akkor dícsérjük meg.

 

Gurul!

Fektessük le a kutyát, majd térdeljünk le mellé. Az egyik kezünket tegyük a kutya combjának külső oldalára a másikat pedig a válla belső oldalára. Miközben finoman elgördítjük magunktól agyjuk ki a gurul parancsot mikor a kutya teljesen át gördül és felugrik dicsérjük meg. Töbször ismételjük meg míg a kutya segítség nélkül is tud gurulni.

 

Pacsi!

Ezt a trükköt viszonylag könnyű megtanítani. Ültessük le a kutyát majd egyik kezünkel fogjuk meg az egyik mancsát majd lassan, finoman emeljük fel egész a melkasáig majd finoman rázzuk meg mintha kezet fognánk vele és eközben adjuk ki a Pacsi! parancsot. Ismételjük meg töbször majd próbálkozzunk hogy magátol adjon pacsit, ha ezt megteszi alaposan dícsérjük meg.

 

Sétálás pórázon:

Pórázon vezetés:  Hagyjuk, hogy a kutya egy jutalomfalatot szaglásszon amit szorosan a lábunk mellet a kutya fejmagasságában tartunk. Vezessük így a kutyát szorosan a lábunk mellett, így a kutya megtanulja hogy mellettünk menjen.

Automata pórázzal: Iduljunk el a kutyával együtt.  Álljunk meg és kezdjünk el lassan hátrálni ha a kutya túl gyorsan halad vagy előre akar menni. Ha a kutya továbbra is előre megy akkor hamarosan elfogy a póráz.  Menjünk még hátrébb, és tartsuk meg a  pórázt jó erősen anélkül, hogy rángatnánk vagy meghúznánk. Amint a kutya vissza néz ránk, szólitsuk meg de hátráljunk továbbra is, hogy a kutyát arra késztessük hogy odajöjjön hozzánk.  Ha a kutya odajön hozzánk akkor dicsérjük meg. Ezt ismételjük meg töbször míg a kutya a megfelelő távolságon belül marad.

Rendes pórázzal: Maradjunk állva, ha a kutya túl előre megy és feszül a póráz (a pórázt csak tartsuk és ne rángassuk vagy húzzuk). Várjuk meg hogy mit csinál a kutya parancs nélkül. Dícsérjük meg ha felveszi a szemkonktaktust és visszajön hozzánk.  Menjünk tovább és ismételjük meg újra, ha megint húzza a pórázt. A kutya hamar megtanulja, hogy csak akkor jut előre ha nem húzza a pórázt. Dícsérjük meg és jutalmazzuk meg ha szépen megy melletünk.

 

8 tipp, és jó gazdi leszel:


1. Légy falkavezér. Minden konfliktusból te kerülj ki győztesen.
2. Ne engedd felugrálni. Ha velünk nem megy, az idegennel sem próbálkozik.
3. Ne fogadd el természetesnek furcsa viselkedését.
4. Vidd el kutyaiskolába, csak hasznára válik.
5. Ne imádd, de ne is zsarnokoskodj fölötte.
6. Szánjon energiát jelrendszerének



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 4
Heti: 21
Havi: 8
Össz.: 13 738

Látogatottság növelés
Oldal: KUTYAK
ALLATIALLATOK - © 2008 - 2024 - allatiallatok.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat